5 megoldás, ha probléma van az illesztékeddel!
Sokan fordultok meg nálunk a Halláspontjainkban, így jól tudjuk, milyen problémákkal küzdötök hallókészülék viselőként. Nemcsak a hallókészülék beállítása és kiválasztása jelent komoly kihívást számotokra és számunkra is, hanem a megfelelő illeszték megtalálása is.
Látjuk, hogy mindenkinek más illeszték való, ezt befolyásolja a hallásgörbétek, a fületek formája, a hallókészülék típusa, és persze az is, hogy ti mit éreztek kényelmesnek. Mint ahogyan a hallókészülék beállítása és finomhangolása, úgy a jó illeszték megtalálása is türelmet igényel.
Miért? Mert előfordul, hogy az illeszték, amit kaptatok
- nincs jól legyártva,
- először tökéletes, de később kiderül, hogy kényelmetlen,
- sípol,
- különféle fülproblémák alakulnak ki,
Cikkünkben megpróbáltuk sorra venni azokat a problémákat, amelyekkel gyakran tértek vissza hozzánk, és megpróbáljuk elmagyarázni, mi állhat azok mögött, illetve milyen problémák állhatnak mögötte.
1. Sípol
Gyakran tértek be azzal a problémával, hogy a hallókészüléketek sípolni kezdett. Emögött több ok is állhat. A leggyakoribb ok a hangvisszaverődés a felgyülemlett fülzsír miatt, vagy az illeszték valamelyik része nem illeszkedik jól. Ez főleg rágás, beszéd, fejmozgás során jelentkezik, amikor az illeszték elmozdul.
Ennek oka lehet az, hogy az illeszték csöve megkeményedett és megrepedt. Illetve az, hogy a fül alkalmazkodott az illesztékhez és túl lazán fogja körbe azt. Ilyenkor egy új illeszték elkészítése lehet a megoldás.
A sípolást okozhatja továbbá a készülék műszaki meghibásodása is, ennek a megoldásában az audiológusotok tud segíteni leginkább.
2. Ha folyton sebeket okoz
Többször láttunk már Halláspontjainkon olyan felsebzett füleket, amelyek nehezen gyógyultak. Ennek oka az esetek nagy részében az illeszték.
Egyrészt sokan ragaszkodnak a jóval rugalmasabb szilikon illesztékhez a kényelmes érzet miatt, ám sajnos sokak bőre nem viseli jól a szilikon anyagát. Allergiás reakció léphet fel, aminek következtében nehezen gyógyuló kiütések, sebek jelennek meg a fülben. Ilyenkor más anyagból kell illesztéket készíttetni.
Sebeket okozhat az is, ha az illeszték nincs jól méretezve, jól legyártva, vagy rosszul vették le a mintát. Ilyenkor az illeszték töri fel a fület, ami kellemetlen fájdalommal jár. Ebben az esetben az illeszték csiszolása, vagy egy új illeszték jelent megoldást.
Fontos tudni, hogy mintavétel addig nem történik, amíg a fül teljesen meg nem gyógyul. Egyrészt fájdalmas lenne, másrészt a minta nem lenne megfelelő az illeszték készítéséhez.
3. Ha fertőzést okoz, viszket
A viaszos és szilikonos füldugók nem légáteresztőek, ezért a hallójáratban olyan nedves és meleg környezetet teremtenek, amely ideális táptalajt jelent a baktériumok és gombák számára. A szilikonos füldugók ráadásul érzékenységet, allergiás reakciót, irritációt, és krónikus fülviszketést is okozhatnak. Nem meglepő hát, hogy gyakran viszketésre panaszkodnak a hozzánk érkező hallássérültek.
Ez ellen azonban nem mi, hanem ti tudtok tenni a megfelelő higiénia biztosításával. Naponta több alkalommal tisztítsátok meg az illesztékeiteket törlőkendővel, fertőtlenítő szprével, szappanos vízzel. Alvás ideje alatt hagyjátok szellőzni a fületeket, ne viseljetek hallókészüléket, és tároljátok a saját dobozában őket, hogy minél kevesebb kosz, idegen anyag kerüljön rá.
Mivel az illesztéken van egy antibakteriális réteg, az is elősegíti a fertőzések megelőzését, ám ez a réteg idővel lekopik. Emiatt érdemes évente illesztéket cserélni.
4. Ha nem jó a mérete
Előfordul, hogy rosszul történik a mintavétel, vagy hogy a jó minta alapján rosszul készül el az illeszték. Ilyenkor érdemes csiszoltatni vagy a sikertelen csiszolás után új illesztéket készíttetni.
Gyakori panasz a kemény illesztéknél, hogy túl nagy, ilyenkor érdemes azért várni egy kicsit, hogy a fül megszokja az illesztéket. Azonban, ha feltöri a fületeket, mindenképpen csiszolni kell rajta.
A túl laza, kicsi illeszték sem jó, azt a sípolás megjelenése jelzi, akkor mindenképpen illesztékre lesz szükségetek.
5. Ha kényelmetlen
A kényelmetlen érzést mindenkinek mást takar. A kemény illesztéknél a feszülő érzést néha szokni kell egy picit egészséges kereteken belül, hiszen a túl laza illeszték sípolást eredményez. Ha nem tudunk hozzászokni, hogy „érezzük” a készüléket, érdemesebb puhább anyagú illesztéket választani, például félkemény vagy szilikon illesztéket.