Ön diabétesszel él? Akkor most hallgasson ide!
Korábban már beszéltünk róla, hogy a kezeletlen halláskárosodás hosszú távon egyéb betegségekhez is vezethet. Arra gondolt már, hogy olyan betegség is okozhatja a hallás romlását, ami nem közvetlenül a fület érinti?
Egy Amerikában végzett kutatás eredményei egyértelműen kimutatták, hogy a hallásra negatív hatással van a diabéteszes állapot.
A National Institute of Health (NIH) által finanszírozott tanulmány szerint a hallásvesztés körülbelül kétszer olyan gyakori a felnőtt diabéteszes betegek körében, mint azok között, akik nem szenvednek cukorbetegségben.
A kutatás során egy reprezentatív mintán keresztül vizsgálták a felnőtt lakosságot. A teszten azt mérték, hogy a résztvevők hallják-e az alacsony, a közepes és a magas frekvenciájú hangokat mindkét fülükben. A kapcsolat a cukorbetegség és halláskárosodás között nyilvánvaló volt minden frekvencián, sőt, a magas frekvenciatartományban egyre nőtt!
Kimutatták, hogy akiknek a vércukorszintje magasabb a normálisnál, 30 százalékkal nagyobb mértékű a hallásromlása, mint egy normál vércukorszintű alanynak egy éjszakai koplalás után.
Közel 1 millió ember él diabétesszel ma Magyarországon.
A cukorbetegség számos szövődménye közül csupán egy a belső fülben lévő érhálózat és idegek károsodása, ám az életminőség szempontjából ez az egyik legjelentősebb.
A hosszan fennálló magas vércukorszint miatt nem jutnak elegendő vérhez és oxigénhez a fül belső részei és egy idő után ez a károsodás már érzékelhető hallásvesztéshez vezet.
Minden cukorbetegnek – függetlenül attól, hogy csak diétával, gyógyszerrel vagy inzulinnal kezelik – erősen javasolt évente ellenőriztetnie a hallását.
Az egyetlen módja a jelentős halláskárosodás elkerülésének vagy enyhítésének, ha megfelelően kezeljük a cukorbetegségünket.
- Táplálkozással csökkenthetjük a vérnyomásunkat!
- Tartsuk a megfelelő testsúlyt!
- Minden nap sportoljunk! Ha csak egy tempósabb séta fér a napunkba, az is elég.