Hogyan segíthetünk, ha hallássérült családtag él a családban?
Ha hallássérült családtag van a családban, az a családtagoktól is plusz figyelmet igényel a mindennapokban. Ha azonban ezt a néhány tanácsot megfogadjuk, akkor már sokat tettünk azért, hogy az együttélés zökkenőmentes legyen.
A hallássérültek sokszor érzik magukat magányosnak és elszigeteltnek. Mivel nem mindent értenek meg abból, ami a családon belül elhangzik, úgy tűnhet, mintha a napi kommunikáció iránt érdektelenek lennének. Pedig ez legtöbbször nem így van! A családtagoknak kell tenni azért, hogy a szociális életükben ő is aktívan részt vegyen.
A családtagoknak és a közeli barátoknak kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy ő jól érezze magát a bőrében, hogy lelkileg kiegyensúlyozott legyen és pozitívan élje meg a mindennapokat.
Viselkedjünk természetesen: ha valakinek romlik a látása, akkor szemüveget vagy kontaktlencsét fog viselni. Hasonló a helyzet a hallás esetében is, semmivel sem különösebb vagy restellnivaló állapot.
- Beszélj lassan és érthetően.
- Ne kiabálj: nem minden hallásprobléma jelentkezik úgy, hogy a hangokat túl halkan hallják. Van, hogy a túl magas vagy a túl alacsony hangokat nem érzékelik. Ha kiabálsz, akkor a normál beszédhangodhoz képest változik a frekvencia, így azt semmivel sem hallja jobban a családtagod, mintha halkan mondtad volna.
- Használj rövid és világos mondatokat.
- Kapcsold ki a háttérzajokat: tévét, rádiót, más zajforrást.
- Légy türelemmel: ha úgy látod, hogy valamit meg kell ismételned, akkor tedd meg.
- Ha valami nagyon fontos közlendőd van, akkor írd is le.
- A hallássérülteknek is ugyanolyan igényük van a beszélgetésre, mint azoknak, akik tökéletesen hallanak. Ne csak a napi teendőkről beszélgessünk velük.
Ha pedig hallókészülékre van szükség, akkor kísérd el hozzánk. A mai modern készülékek már kisméretűek, alig észrevehetők és igazi komfortérzetet adnak. Segítenek abban, hogy újra teljes életet élhessünk.