Tedd le a cigit a hallásod érdekében, még ma!
Nincs is jobb kezdés reggelente egy dohányosnak, mint rágyújtani az első szál cigarettára egy kávé mellett, igaz? Mi azonban arra biztatnánk, gondold meg még egyszer, hogy utána nyúlsz-e a következő szálnak. Gondold át, hogy megéri-e neked a nikotin élvezete a hallásod elvesztését!?
Nem csak a tüdőre káros a cigaretta füstje!
A legtöbben a tüdőrákra gondolnak, ha a cigaretta káros hatásait kell felsorolni, emellé megemlítik a gége, a szív, és a szájüreg betegségeit is, pedig az igazság az, hogy a rendszeresen ki és belélegzett füst
a hallásodat is károsítja!
Rengeteg kutatás támasztja alá ezt a tényt
Az első ezt megerősítő tanulmányt 1962-ben tették közzé. A később, 1998 júniusában a Journal of the American Medical Association lapban megjelent cikk pedig leírta, hogy a dohányosok 70%-kal nagyobb eséllyel lesznek halláskárosultak, mint a nem dohányzók.
A zajos munkakörnyezet is rizikófaktor!
Ez a szám pedig négyszeresen magasabb lett, ha a dohányzó egyén zajos munkakörnyezetben dolgozott. A dohányzás ugyanis érzékennyé teszi a füleket a hangos zajokra, ezért hajlamosabbak a zaj okozta halláskárosodásra.
A passzív dohányzás is számít!
Egy másik, 2011-ben végzett kutatás rámutatott a passzív dohányzás veszélyeire is. A New York University School of Medicine kutatói megállapították, hogy azok a tizenévesek, akik cigarettafüstnek vannak kitéve, háromszor nagyobb valószínűséggel szenvednek halláskárosodástól, mint akik kevés vagy semennyi időt nem töltenek dohányfüstben.
A kutatásban részt vevők maguk is meglepődtek, mennyit romlott a hallásuk, fogalmuk sem volt róla, hogy probléma van a hangérzékelésükkel.
Ezért nem mindegy, hogy a gyermekek dohányzó környezetben nőnek-e fel.
Mit viszel be a testedbe egy szál cigarettával?
Semmi jót. A cigaretta tele van mérgező vegyi anyagokkal:
- formaldehid
- arzén
- vinil-klorid
- ammónia
- hidrogén-cianid
- nikotin
És ez csak pár példa a sok közül. Egyik sincsen jó hatással a test egyetlen részére sem, ám néhány közülük ototoxikus anyagnak számít, amelyek képesek fülzúgást okozni, rontani az egyensúlyérzéket, sőt, jelentősen csökkenteni a hallásélményt is!
Hogyan hatnak ezek az anyagok a hallásra?
A hang komplex folyamat következtében jut el az agyunkig. A fent említett káros anyagok a folyamatban részt vevő kulcsfontosságú részecskéket, sejteket gátolják meg rendeltetésszerű működésükben, ezáltal pedig blokkolják a hang megfelelő eljutását az agyunkig.
- A nikotin és szén-monoxid szűkíti az ereket a fülben, ezáltal korlátozza a véráramlást, aminek következtében az oxigén nehezen jut el a csigában lévő szőrsejtekhez. Ez azért nagy probléma, mert a szőrsejtek alakítják át a hangrezgéseket elektromos impulzussá az agy számára, hogy érzékelje a hangot.
- A nikotin gyengíti és összezavarja a kémiai hírvivőket (neurotranszmittereket) a hallóidegben, így a hangérzékelés is sérül.
- A dohányzás a szervezetünkben szabad gyököket szabadít fel. Ha ezek a szabad gyökök a belső fülünkben bejutnak a szövetekbe és a szőrsejtekbe, ott végleges károsodást okozhatnak.
Minden egyes el nem szívott szál számít!
A tanulmányok szerint, minél tovább dohányzik valaki, vagy teszi ki magát dohányfüstnek, annál nagyobb kárt okoz a hallásában.
Jó hír viszont, hogy az utolsó cigaretta után 20 perccel a vérnyomás csökken és a keringés javul. Nyolc órán belül a szén-monoxid és az oxigén szint normalizálódik. Negyvennyolc órán belül javul a szaglás, ízlelés, és elkezdenek regenerálódni az idegvégződések.
Ezért, bár visszafordítani már nem lehet semmilyen szenzorineurális halláskárosodást, ha már kialakult,
az esélyeinket jelentősen javítjuk azzal, ha véglegesen letesszük a cigarettát: hallásunk nem fog tovább romlani!
Legközelebb tehát gondold át még egyszer, hogy rágyújtasz-e vagy sem, a cigaretta helyett pedig válassz más nyugtató tevékenységet, például jógát, futást, olvasást!