A halláskárosodást övező frusztrációk

Ha hallásvesztésed van, akkor vannak percek amikor legszívesebben sírnál. Ha olyannal élsz kapcsolatban, aki elvesztette a hallását, akkor néha előfordul, hogy legszívesebben sírnál. És mindez amiatt a fránya F-fel kezdődő 11 betűs szó miatt van.

FRUSZTRÁCIÓ.

Gael Hannan írása

Teljesen egyéni, hogy hogyan kezeljük a hallásvesztésünk miatt kialakult frusztrációt: Könnyek folyhatnak a szemünkből, zokogás törhet ki belőlünk, savanyú lesz az ábrázatunk, zsémbessé válunk…

Néha rá mordulunk a családtagjainkra, egyre gyakrabban hagyja el a szánkat pár szitkozódás, lepisszegjük a macskát (sőt, talán elgondolkodunk azon milyen lenne egy jót besózni valakinek). Ez teljesen természetes módja a frusztrációinktól való megszabadulásnak, illetve a sok – pontosabban a millió – minket nagyon bosszantó dolognak.

Teljesen egyéni, hogy hogyan kezeljük a hallásvesztésünket övező rossz kedv 'csinálókat'.

Fénykép: via huffingtonpost.com

Azt mondják, hogy minden problémára van megoldás.

Hallásvesztés esetén a kézenfekvő sorra venni az ezeket:

  • keress fel egy hallásgondozót,
  • alkalmazd a technológia nyújtotta lehetőségeket,
  • használd a tanulást és más kommunikációs stratégiákat,
  • és pontosítsd kommunikációs igényeidet.

Szóval nagy vonalakban erről lenne szó. De a részletekben rejlik a lényeg.

Nézzünk néhány halláscsökkenésre jellemző szituációt, amiket bátran nevezhetünk bosszantónak

  • A hallókészülék nem illik bele az elegáns ‘TOALETT’-edbe. Egy hallókészülék hozzáigazítása a stílusodhoz eltarthat egy ideig.

„Az első készülékem egy fül mögötti volt, sötét bézs színű és hatalmas. Egy képet sem találok a Neten ami kicsit is hasonlítana ahhoz a csúnyasághoz. Azt kell hogy mondjam, olyan volt mintha egy neonreklám az alábbi felirattal villogna: ‘Hahóó idenézzetek; nagyothalló vagyok!’ De ezt csak én gondoltam így. A családomat és a barátaimat kicsit sem foglalkoztatta, hogy hogyan néz ki. Ők egyszerűen csak boldogok voltak, hogy jobban hallok.”

  • Már százszor elmondtad a családodnak – egy nap leforgása alatt – és ennek ellenére mindig elfelejtik, hogy hogyan kellene téged bevonni a társalgásba. Jó pár alkalomra és komoly beszélgetésekre van szükség ahhoz, hogy kialakuljon a jó (kommunikációs) stratégia. Fontosak a környezettel kapcsolatos trükkök is, melyek könnyebbé tehetik a kommunikációt. (pl. kerek asztal, kisebb csoportos társalgások, kevesebb háttérzaj…stb.
  • A házastárs-szülő-gyermek „elfelejti” behelyezni hallókészülékét, és amiért még ők kérnek számon téged, hogy miért nem emlékeztetted erre őket.

No, innen a helyzet már menthetetlen.

Ráadásul még az is megeshet, hogy hozzám hasonlóan ők is pont olyan szörnyűnek fogják tartani a kinézetét, – mint ahogy én is az első készülékemét -, de ez mind megváltozik abban a pillanatban, amikor rájönnek, hogy bízhatnak benne.

Néha az is fontos, hogy ismét meglátogass egy hallásgondozót, aki ellenőrzi az illeszkedést és a készülék programját.

Hívd fel a figyelmüket a hallókészülék használatának előnyeire – ugyanis a jó családi kommunikáció kiváló kezdet lehet. …és talán azt is megértik, hogy megszokni egy hallókészüléket, igenis időbe telik.

  • Az igazán fontosnak számító hangok hiánya, mint például az ébresztőóra, telefon, ajtó csengő, mikrohullámú sütő, amik a garantált rossz kedv csinálók. Minden ilyenre létezik már műszaki megoldás. De azért a biztonság kedvéért, inkább ne hagyd el a konyhát főzés közben. Tapasztalatból beszélek – sok leégett edény, tönkrement étel, és „kis híján” konyhai tűz van már mögöttem.
  • Ágyban töltött esti beszélgetések (amik szinte lehetetlenné váltak). Héééé, ki mondta, hogy nincs szükség semmiféle fényre, egy jó kis lefekvés előtti beszélgetéshez? Egy kis fénynek igenis nagyon sok haszna van.

A halláskárosodás okozta frusztrációk sora igen hosszú. Szerencsére azoké az útmutatóké is, amelyek megmutatják, hogy hogyan kell azokat pozitívan kezelni.

Segíthet ha arról olvasol, hogy mások hogyan kezelik jól a halláskárosodásukat.

Ezért nem azt mondom, hogy a „baj nem jár egyedül”, inkább azt, hogy a sikeres kommunikáció – véleményem szerint – a túléléshez szükséges dolgok listájának a legtetején szerepel. Közvetlenül a levegő, az étel, víz, és az ölelés mellett.

Fordítás: Tompa Annamária
Forrás: hearinghealthmatters.com; Gael Hannan